Pirmie soļi pie datora > Dators kā informācijas apstrādes līdzeklis > Teksta kodēšana > Attēlu kodēšana
 

Attēlu kodēšana

Grafiskas informācijas kodēšanai izmanto dažādus kodēšanas paņēmienus.

1. Attēlu sadala sīkākos elementos - rūtiņās - un katram šādam elementam kodē tā krāsu un vietu. Kodam nepieciešamo bitu skaits ir atkarīgs no fiksējamo krāsu daudzuma. Ja attēlu vēlas saglabāt ar 16 krāsām - kodēšanai nepieciešami 4 biti, 256 krāsām - 8, bet, ja kodēšanai izmanto 24 bitus, iespējamo krāsu skaits pārsniedz 16,7 miljonus. Šo kodēšanas principu izmanto fotogrāfijām. Jo lielāks kodēšanas bitu skaits, jo iespējams saglabāt vairāk dažādus toņus, taču ļoti pieaug datorā saglabājamās informācijas apjoms. Tādā veidā, piemēram, kodē Bitmap (.bmp) failus. Bitmap tipa failus var izveidot Windows programmā Paint.

Krāsu skaits 16,7 miljoni 256 16
Attēls
Apjoms baitos 47 174 16 950 8 054

2. Lai samazinātu informācijas daudzumu par attēlu, izstrādāti dažādi kodēšanas veidi, kuros izmanto matemātiskas formulas. Viens no šādiem veidiem ir JPEG (Joint Photographers Expert Group) izstrādātā metode. Kodējamo attēlu sadala noteikta izmēra blokos, piemēram, 88 punktos. Katrā blokā veic pārveidojumus, izmantojot speciālu diskrēto konusa pārveidošanas tehnoloģiju (DCT). Attēls aizņem daudz mazāk vietas, taču ir redzami kropļojumi. Šādi kodējot attēlus, ir iespējams arī norādīt pārveidošanas kvalitātes līmeni. Šo kodēšanas veidu izmanto fotogrāfiju ievietošanai internetā (.jpg formāts).

Kvalitāte 10% 30% 80%
Attēls
Apjoms baitos 1601 2698 5661

3. Zīmēšanas un projektēšanas programmās par pamatelementu uzskata elementāru figūru, kuru sauc par objektu. Objekts var būt taisne, riņķis, taisnstūris u. c. Saglabājot attēlu, glabā informāciju par katru zīmējuma objektu: tā atrašanās vietu (koordinātas), izmērus, krāsu u. c. Šo zīmēšanas un kodēšanas veidu sauc par vektorgrafiku. Šādus zīmēšanas un kodēšanas principus izmanto Microsoft Office programmās. Vektorgrafika izmantota arī Windows Metafile (.wmf) formātā gatavajos zīmējumus, kurus var ievietot, piemēram, no Microsoft Office attēlu kolekcijām.