Pamatplate

Pirmie soļi pie datora > Aparatūra > Sistēmas bloks > Iekārtu kontrolieri un kartes
 

Iekārtu kontrolieri un kartes

Paplašinājuma kartes jeb plates (cards) dod datoram papildu iespējas. Kartes iesprauž pamatplatē, bet datora korpusa aizmugurē atrodas kontaktligzdas, ar kuru palīdzību tām var pieslēgt dažādas ārējās ierīces.

 

Disku ierīču kontrolieris

Diska kontrolieris ir ierīce, kas vada disku ierīces darbu.

Diska kontroliera ātrdarbību nosaka:

Uz augšu

 

Video karte

Videokarte ir monitora vadības karte jeb kontrolieris. Datorā tā atbild par videoattēla formēšanu monitora ekrānā. Monitors ataino videoadaptera darbības rezultātu.

Visās mūsdienu videokartēs, izņemot pašus lētākos modeļus, iebūvēti procesori, kas apgādāti ar speciālām grafiskajām komandām. Šīs komandas ļauj daudz ātrāk izvadīt trīsdimensiju attēlus. Tās ir izveidotas tā, lai bez problēmām varētu skatīties videofilmas gan no kompaktdiska (CD), gan no videodiska (DVD). Dažās kartēs ir iebūvētas iespējas iegūt videoieraksta fotogrāfijas vai tās ir komplektētas ar televīzijas uztvērēju. Attēlā redzamajai videokartei ir trīs dažādu iekārtu pieslēgvietas:

Videokartes iespējas nosaka tās galvenie parametri:

Uz augšu

 

Skaņas kartes

Skaņas karti izmanto skaņu ievadīšanai un pārkodēšanai no magnetofona, mikrofona vai citām ierīcēm, mūzikas instrumentu, cilvēku balss, citu skaņu sintēzei, kodēto signālu pārveidošanai, lai tos varētu atskaņot akustiskajās sistēmās, dažādu akustisku efektu un apstrādes iespēju radīšanai.

Ir dažādas skaņas kartes gan pēc to iespējām, gan cenas, taču faktiski jebkurai skaņas kartei ir šādas sastāvdaļas: analogais ciparu vai ciparu analogais pārveidotājs (sk. skaņas kodēšana), muzikālais sintezators, mikrofona un austiņu pieslēgšanas ligzdas.
 

Gandrīz visās skaņas kartēs ir arī spēļu (Game) ports kursorsviras pieslēgšanai.

Uz augšu

 

Tīkla kartes
Tīkla adapteri jeb tīkla kartes ir nepieciešamas, lai datoru pievienotu datoru tīklam

Tīkla karti raksturo:

  • datu pārraides ātrums;
  • pieslēdzamo tīklu tipu kontaktligzdas.

Video : Datora pievienošana tīklam

Tikls_HQ
Tikls_LQ

Uz augšu

 

Citas kartes

Ja datoru paredzēts izmantot kādiem īpašiem uzdevumiem, tajā var ievietot citas kartes, piemēram, radio un TV kartes radioviļņu pārraidei un uztveršanai.

Sistēmas blokā var būt ievietotas kartes, kuras nepieciešamas kādu ārējo ierīču pieslēgšanai datoram.

Uz augšu