Pirmie soļi pie datora > Aparatūra > Atmiņa > Ārējā atmiņa > Kompaktdiski
 

Kompaktdiski

Ar kompaktdisku lasīšanas ierīci (CD-ROM) jeb kompaktdisku nolasītāju var nolasīt informāciju no lāzerdiskiem. Lāzerdiska (CD) izmēri ir 5 1/4?. CD-ROM izmanto programmu glabāšanai, enciklopēdijām, spēlēm, mācību programmām u. c. Datora kompaktdisku ierīces atskaņo arī parastos audio kompaktdiskus.

Uz CD-ROM iekārtām esošie apzīmējumi 2X, 4X, ..., 24X, ..., 48X nozīmē, cik reižu šī ierīce strādā ātrāk nekā standarta mūzikas nolasītājs.

Kompaktdisku ierakstīšanas/nolasīšanas (CD-R, CD-RW) ierīces un diskus var izmantot arhīvu veidošanai, liela apjoma informācijas glabāšanai, kā arī kompaktdisku kopiju veidošanai.

Kompaktdiska standartvarianta maksimālais atskaņošanas ilgums ir 74 minūtes, bet informācijas ietilpība - 650 MB. CD disku ievieto ar apdrukāto pusi uz augšu.

CD galvenās priekšrocības ir:

Video : Audio CD klausīšanās AudioCD_HQ
AudioCD_LQ
Video : Darbs ar parastu kompaktdisku DataCD_HQ
DataCD_LQ
 
CD-ROM iekārtu un disku kopšana

Kompaktdisks ir metalizēts 1,2 mm biezs plastmasas disks ar 110 mm diametru. Diska virspuse ir klāta ar gaismu atstarojošu alumīnija kārtiņu, kurai virsū uzklāta laka. Kaut arī disks ir diezgan drošs un izturīgs, tā lietošanā jāievēro noteikumi:

  • nekad neturiet diskus atklātā veidā, bet ievietojiet papīra vai plastmasas vāciņos;
  • kompaktdisku pēc izņemšanas turiet aiz malām, kā parādīts zīmējumā.

CD-ROM iekārtas tīrīšanas komplektos iekļauti speciāli diski, kas tīra CD ierīces lēcu, nedaudz taipieskaroties. Vienkāršāk ierīci ir iztīrīt, izpūšot ar saspiestu gaisu.

Parasti CD ierīces pašattīrās, tādēļ tīrīšana ar speciālo disku tās var sabojāt. Tas, vai tīrīšanas disku var lietot, jānoskaidro lietotāja rokasgrāmatā.

Uz CD un CD-ROM nedrīkst būt putekļi un pirkstu nospiedumi. Disku tīrīšanai var lietot mīkstu kokvilnas lupatiņu. Uzmanīgi notīriet diska spīdīgo virsmu virzienā no diska vidus uz malām.