Pirmie soļi pie datora > Aparatūra > Izvadierīces > Monitors > Apiešanās ar monitoru
 

Apiešanās ar monitoru

 

Monitora regulēšana

Atkarībā no monitora atrašanās vietas un apgaismojuma dažkārt var rasties nepieciešamība izmainīt ekrāna attēla novietojumu, krāsas un spilgtumu. Jaunākajos monitoru modeļos regulējamie parametri parādās uz ekrāna kartes veidā. Ir trīs regulējamo parametru grupas:

  • pamata - regulē spilgtumu, kontrastu, horizontālos izmērus un novietojumu, vertikālos izmērus un novietojumu;
  • ģeometriskā - slīpās un izliektās formas ģeometriskās figūras palīdz regulēt attēlu dažādos izšķiršanas režīmos un frekvencēs;
  • krāsu - ļauj regulēt krāsas.

Uz augšu
 
Monitora kopšana

Galda datoru monitoros sakrājas visvairāk putekļu, jo ap tiem veidojas stiprs elektromagnētiskais lauks. Atveres korpusā var izsūkt ar putekļusūcēju. Ja uz monitora ir daudz putekļu, to būs daudz arī pašā monitorā. Tā kā monitors strādā ar ļoti augstu spriegumu, tā atvēršana var būt bīstama. Ja jūs esat pārliecināti, ka monitorā tiešām sakrājies daudz putekļu, lūdziet palīdzību speciālistam.

Pats monitors jātīra ar mīkstu lupatiņu, kas piesūcināta ar nealkoholisku un antistatisku tīrīšanas līdzekli. Vispirms šķidrumā samitriniet lupatiņu un tad ar to tīriet ekrānu. Ir monitori, kuru virsma ir pārklāta ar īpašu aizsargmateriālu. Tad ūdenim pievieno tikai dažas piles tīrāmā līdzekļa. Katrā gadījumā drošāk ir izlasīt monitora dokumentāciju. Traipus berž 20-30 reizes, ļoti viegli piespiežot.

Uz augšu

 

Monitora ergonomika

Monitors jānovieto tā, lai ekrāna augšējā rinda būtu zem acu līmeņa. Acīm jāatrodas vismaz 45-60 cm attālumā no monitora.

Ja galda virsma ir ļoti maza, tad papildus jālieto ergonomiskā monitora kāja. Ja jāpārraksta lieli tekstu apjomi, tad var lietot īpašu dokumentu turētāju, ko var piestiprināt pie monitora.

Visvairāk no monitora iedarbības cieš redzes orgāni.

Nebūtu vēlams ekrānu novietot tā, lai tajā atspīdētu kāds gaismas ķermenis (griestu lampa vai logs). Ja tas nav iespējams, jālieto īpaši ekrāna filtri, kas novērš gaismas atstarošanos ekrānā. Ekrāna filtrs būtu ieteicams arī tiem cilvēkiem, kuriem, strādājot ar datoru, ļoti ātri nogurst acis. Jānovērš ekrāna ņirbēšana - datora videokartei izvēlētajā ekrāna izšķirtspējā jāuztur vismaz 85 Hz vertikālā ekrāna atjaunošanas frekvence.
Jāņem vērā arī nelielas intensitātes elektromagnētiskais lauks un starojums.

Monitoram, tāpat kā citām elektriskām iekārtām, ir savi standarti. Pazīstamākie no tiem ir MPR-II un TCO.
Uz augšu