Pirmie soļi pie datora > Programmatūra, tās iedalījums, nozīme un piemēri > Programmatūras iedalījums > Sistēmas programmatūra > Operētājsistēma
 

Operētājsistēma

Operētājsistēma (i) ir universālu programmu komplekts, kas parasti tiek piegādāts kopā ar datoru. Tā sastāvā ietilpst speciālas programmas un programmu līdzekļi, kas nodrošina datora aparatūras saskaņotu darbību, kā arī datora lietotāja izvēlēto programmu pilnvērtīgu izmantošanu. Citiem vārdiem sakot, operētājsistēma dod iespēju lietotājam vadīt datora darbu.

Operētājsistēma parasti glabājas uz cietā diska. Pēc datora ieslēgšanas tās galvenā daļa no cietā diska tiek ievietota operatīvajā atmiņā un atrodas tajā visu datora darba laiku.

Operētājsistēmas nodrošina:

Operētājsistēmu tipu skaits personālajiem datoriem nav liels. Vispazīstamākās personālo datoru operētājsistēmas ir Unix, Linux, OS/2, Novell, MS DOS (Microsoft Disk Operating System) un Windows 95, Windows NT, Windows 98, Windows 2000, Windows Millennium. Jaunākā plaši izplatītā operētājsistēma ir Windows XP

Mūsu kursā ir aplūkota operētājsistēma Windows 98. Taču, ja jūs strādājat ar Windows 95, daudzas lietas ne ar ko neatšķirsies.

Lai norādītu to, ka kaut kas ir vienāds abās Windows versijās, mēdz lietot apzīmējumu Windows 9x.