Pirmie soļi pie datora > Programmatūra, tās iedalījums, nozīme un piemēri > Datoru un programmatūras lietošanas juridiskie un ētiskie aspekti
 

Datoru un programmatūras lietošanas juridiskie un ētiskie aspekti

Šobrīd lielākā daļa mūsu sabiedrības vēl nav nobriedusi tam, ka jāmaksā ir ne tikai par datoru, bet arī par programmatūru. Visbiežāk, plānojot datora iegādi, tiek lemts par datora konfigurāciju, nepievēršot uzmanību tam, ka nepieciešami līdzekļi arī programmatūras iegādei.

Nelicencēto programmatūru parasti datorā ievieto draugi vai paziņas, jo bez programmatūras dators nav derīgs izmantošanai. Lai arī speciālisti brīdina par iespējamām sekām, ērtāk, protams, programmatūru ir iegūt par velti. Vēl jo vairāk tāpēc, ka programmu uzstādīšanas process nav ilgs un neprasa nekādus īpašus līdzekļus.

Praktiski jebkuras programmas uzstādīšanas laikā uz ekrāna būs redzama informācija par programmas izmantošanas likumību. Lai varētu turpināt uzstādīšanu, jāapstiprina, ka esat iepazinies ar šiem noteikumiem. Katrā programmu paketē arī atrodas lapa vai grāmatiņa ar programmas izmantošanas noteikumiem, kā arī programmas lietošanas licence.

Lai nevajadzētu katram datoram iegādāties savu programmatūras paketi, var pirkt vienu un izmantot daudzlietotāju licences - tiesības izmantot vairākas programmu kopijas. Šādiem licencēšanas līgumiem parasti ir atlaides salīdzinājumā ar atsevišķa produkta iegādi. Mēdz būt arī tīkla licences, kas ļauj izmantot kādu uz servera esošu programmu visiem datoriem, kuri strādā ar šo serveri.

Ir programmas (shareware), kuras var lietot par velti kādu noteiktu izmēģinājuma laiku, piemēram, 30 dienas. Šajā laikā var iepazīties ar programmas iespējām un lietošanas ērtumu. Pēc noteiktā laika perioda programma vai nu vairs nestrādās, vai katru reizi, to izsaucot, atgādinās, ka jūs to izmantojat nelegāli. Lai programmu varētu izmantot arī turpmāk, par to ir jāsamaksā.

Internetā var atrast diezgan daudz programmu (freeware), kuras var iegādāties bez maksas pilnīgi oficiāli. Tās varētu būt kādu programmu novecojušas versijas, uzlabojumi utt.

Legāli iegādāto programmu īpatsvars Latvijā strauji pieaug. To veicina vairāki faktori: programmatūras ražotāju kompāniju realizētās programmu legalizācijas akcijas, kuru laikā datoru lietotāji par iegādāties programmatūru par ļoti zemām cenām. Programmu legalizāciju veicina arī tas, ka Latvijā uzsākta cīņa pret programmatūras pirātismu, proti, ir pieņemtas attiecīgas normas Kriminālkodeksā, veikti varas pārstāvju reidi dažos uzņēmumos, ierosinātas krimināllietas par programmatūras nesankcionētu lietošanu un izplatīšanu.

Latvijas likumdošanā par datorprogrammu nelegālu lietošanu ir noteikti šādi sodi: