Pirmie soļi pie datora > Daudzuzdevumu vide Microsoft Windows > Logi > Logu tipi > Dialogu logi > Dialoga loga elementi
 

Dialoga loga elementi

Pieejamie un nepieejamie elementi
Dialoga logi var saturēt dažāda tipa elementus. Daļa no loga elementiem var būt pieejami (enabled). Tad tie ir melnā krāsā. Pelēkā krāsā (dimmed) esošie elementi var būt neatļauti (disabled) dažādu apstākļu dēļ.

Piemērā redzamajā programmas Notepad komandas Edit / Find... dialoga logā poga nav pieejama tik ilgi, kamēr tai pa kreisi esošajā baltajā rāmītī nav ievadīts kāds teksts.

 


Komandpoga

Komandpoga jeb vienkārši poga (Command Button) ir pelēks rāmītis ar nosaukumu vai attēlu tajā, kas norāda uz izpildāmo darbību. Ja šādas pogas nosaukums nesatur daudzpunktus (...), darbība izpildās tūlīt. Pretējā gadījumā atveras jauns dialoga logs. Vienai no dialoga loga pogām apkārt ir melns rāmītis, kas norāda, kura poga tiks izmantota pēc noklusēšanas (attēlā poga). Arī izvēlētai pogai būs šāds rāmītis.

taustiņa nospiešana izvēlētās pogas gadījumā izsauc attiecīgās komandas izpildi.

Pogu nosaukumos var būt pasvītrots kāds burts. Ja jūs uz klaviatūras nospiedīsiet taustiņu kombināciju + pasvītrotais burts (piemērā ), automātiski tiks izsaukts šīs pogas dialoga logs.

Izvēles rūtiņa

Izvēles rūtiņa (Check Box) ir kvadrātiņš pa kreisi no kāda parametra nosaukuma. Ja šajā kvadrātiņā ir ķeksītis, parametrs ir uzstādīts. Komandas Find dialoga logā iepriekšējā lappusē redzamajā piemērā šāda rūtiņa ir pa labi no Match case.

Izvēles rūtiņas atķeksē vai otrādi - ķeksīti no tām izdzēš, ieklikšķinot rūtiņā.

Vienā dialoga logā var būt vairākas izvēles rūtiņas. Parasti tās ir savstarpēji neatkarīgas, t. i., vienas izvēle neietekmē pārējās, taču ir arī izņēmuma gadījumi - vienas rūtiņas atķeksēšana var izslēgt otras uzstādīšanas iespēju.

Tad, atzīmējot vienu no savstarpēji izslēdzošām rūtiņām, otrā ķeksītis automātiski pazūd.

Arī izvēles rūtiņām var būt pasvītroti burti. Šī burta un taustiņa kombinācija izsauc rūtiņas stāvokļa maiņu: no atzīmēta tukšā un otrādi.

Radiopoga

Radiopoga (Radio Button) ir aplītis pa kreisi no teksta. Radiopoga var būt viena vai arī tās var būt apvienotas grupā. Šādai pogu grupai parasti ir apkārt rāmītis vai tās logā ir kā citādi atdalītas no pārējām.

Grupā esošās radiopogas parasti ir savstarpēji izslēdzošas: vienlaikus var izvēlēties tikai vienu no tām. Ja kāds elements ir jau izvēlēts, jaunā izvēle atcels iepriekšējo.

Izvēlētais elements tiek apzīmēts ar melnu punktu. Neatļautie elementi ir pelēkā krāsā.

Radiopogu izvēlas, tajā ieklikšķinot.

Jau izvēlētas radiopogas vai izvēles rūtiņas vērtību var izmainīt ar intervāla taustiņa palīdzību.

Arī radiopogām var būt pasvītroti burti. Šī burta un taustiņa kombinācija izsauc attiecīgās pogas izvēli.

Atcelt kādas grupā apvienotas pogas izvēli var tikai citas šīs grupas pogas izvēle.


Tekstlodziņš
Tekstlodziņš (Text Box) ir taisnstūris, kurā var ievadīt tekstu.

Pēc ieklikšķināšanas tekstlodziņā tajā ir redzams teksta kursors. Ievadītais teksts parādīsies pa kreisi no tā. Ja rāmītī jau ir izgaismots teksts, ievadot citu tekstu, iepriekšējais pazudīs.

Redzamo tekstu var likvidēt ar taustiņu vai (Backspace) palīdzību.

Teksta lodziņu nosaukumā arī var būt pasvītroti burti. Šī burta un taustiņa kombinācija izsauc kursora aktivizāciju šajā lodziņā.

Pārtinējs
Pārtinēji (Spinners) parādās tiem lodziņiem, kuriem var mainīt skaitliskas vērtības. Klikšķinot uz augšējās bultiņas, vērtība pieaugs, bet uz apakšējās - samazināsies.

Lodziņa vērtību maiņu var veikt, arī izmantojot pārvietošanās bultiņas uz augšu un uz leju.

Arī tekstam pie lodziņiem ar pārtinēju var būt pasvītroti burti. Šī burta un taustiņa kombinācija izsauc attiecīgās pogas izvēli.

Sarakstlodziņš

Sarakstlodziņš (List Box) rāda izvēlņu sarakstu. Ja sarakstā ir vairāk rindiņu, nekā logā var parādīt, logam būs pārvietošanās skala. Parasti, lai sarakstā vieglāk būtu orientēties, tie ir sakārtoti: teksts - pēc alfabēta, skaitļi - pēc lieluma.

Atkarībā no saraksta tipa no tā var izvēlēties vai nu tikai vienu elementu, vai arī vairākus.

Attēlā redzamajā Font dialoga logā ir trīs saraksti.

Saraksts Font ir garš, tāpēc tam ir pārvietošanās skala, bet vērtības ir sakārtotas alfabēta secībā. Saraksts Font style ir īss, tāpēc tam nav pārvietošanās skalas un arī vērtības nav sakārtotas. Trešajā sarakstā Size ir pārvietošanās skala un pēc lieluma sakārtoti skaitļi.

Pārvietoties sarakstā var, izmantojot pārvietošanās skalas bultiņas vai peles rādītāju un noklikšķinot uz vajadzīgās rindiņas.
Lai nokļūtu vajadzīgajā vietā, izmantojiet pārvietošanās bultiņas.

 

Virs saraksta atrodas lodziņš, kurā redzama iepriekšējā izvēle. Lai ātrāk varētu atrast vajadzīgo rindiņu, izvēlētajā sarakstā varat sākt ievadīt burtus, piemēram, "Ti". Katrs ievadītais burts pārtin sarakstu uz to rindiņu, kura sākas ar šiem burtiem.


Izkrītošais sarakstlodziņš

Izkrītošais sarakstlodziņš (Drop_Down List Box) ir taisnstūrītis, kurā ir redzama pēdējā izvēle. Lai sarakstu atvērtu, jānoklikšķina uz bultiņas saraksta labajā pusē.

Pašu sarakstu izmanto tāpat kā sarakstlodziņa sarakstu.