Pirmie soļi pie datora > Darbs ar failu pārlūkprogrammām > Faila, mapes un diska jēdziens
 

Faila (dokumenta), mapes un diska jēdziens

Lai lietotājs varētu piekļūt datorā sev nepieciešamajiem dokumentiem, bet dators "zinātu", tieši kuru dokumentu cilvēks vēlas saņemt, informācijai ir jābūt organizētai.

Lai vieglāk būtu saprast, kā datorā tiek organizēta informācija, kā piemēru izmantosim lietvedības dokumentu sakārtojumu skolā.

Skolā ir telpa, piemēram, 123. kabinets, kurā glabājas skolas dokumenti.

Telpā ir viens (nosauksim to par Pirmais) vai vairāki skapji, kuros tie ir salikti.

Lai dokumentos būtu vieglāk orientēties, tos vēlams salikt plauktos pa tēmām, piemēram, arhīvs, skolēnu personas lietas, skolotāju dokumenti, saimniecības dokumenti utt.

Tā kā arī tad dokumentu apjoms katrā plauktā būs liels, tos sadala vēl sīkāk pa mapēm, piemēram, skolēnu lietas pa klasēm, skolotājiem nepieciešamos dokumentus - pa mācību priekšmetiem vai tēmām, arhīvu - pa gadiem.

Šo sadalījumu vēl var turpināt, piemēram, vienas klases mapē varētu atrasties klases dokumenti un mapītes ar katra skolēna dokumentiem.

Lai būtu vēl ērtāk meklēt, mapes un dokumentus var sakārtot zināmā secībā, piemēram, pēc gadiem, datumiem, alfabētiskā secībā. Tā dokumentu meklēšana kļūst daudz vienkāršāka.

Piemēram, ja ir jāatrod 11.B klases skolnieka Jāņa Ozola liecība, tad mums ir zināma vieta, kur to meklēt: telpa: 123. kabinets, skapis: Pirmais, plaukts: Skolēni, mape: 11.B, mapīte: Jānis Ozols, dokuments - liecības kopija.