Datortīkli & Internet > Internets > Interneta pakalpojumu sniedzējs

 

 

Interneta pakalpojumu sniedzējs

Interneta pakalpojumu sniedzējs (Internet Service Provider – ISP) ir organizācija, kas nodrošina citām organizācijām un  individuālajiem lietotājiem piekļūšanu internetam un citiem ar to saistītiem pakalpojumu veidiem, piemēram, klienta mājaslapu un pastkastīšu izveidi, interneta adreses piešķiršanu u. c.

Interneta pakalpojumu sniedzējam (IPS) pieder aparatūra un telekomunikāciju līnijas, kas nepieciešamas, lai sniegtu piekļuvi internetam noteikta ģeogrāfiskā reģiona robežās. Lielākajiem IPS ir savas ātrās izdalītās līnijas (high-speed leased lines), un tie ir mazāk atkarīgi no telekomunikāciju īpašniekiem, tādējādi spēj labāk apkalpot savus klientus.

Pašlaik Latvijā ir ap trīsdesmit IPS. Izvēloties interneta kompāniju, jāņem vērā starptautiskā pieslēguma kvalitāte un interneta pieslēguma ierīkošanas un lietošanas izmaksas.

Pēdējā laikā arī Latvijā internets kļūst par ikdienu. Visām sevi cienošām organizācijām ir interneta pieslēgums, savas tīmekļa lappuses un/vai e-pasta adrese.

Latvijas IPS piedāvā arī atvērto pieeju internetam (Latnet, Apollo u. c). Šāds veids ļauj jebkuram Latvijas iedzīvotājam no sava telefona iezvanīties internetā bez iepriekšējas reģistrācijas, lietotāja vārda un paroles saņemšanas. Taču šim interneta piekļuves veidam ir arī savi mīnusi. Iezvanpieejas datu apmaiņas ātrums nav liels un maksā  par interneta lietošanu parasti ietilpst arī maksa par telefona sakaru izmantošanu.

Ātrs un samērā populārs ir radiopieslēgums, ko var izmantot sakariem jebkurā vietā Latvijā. Tomēr radiopieslēguma ātrums nevar sasniegt optisko kabeļu ātrumu un pieslēgumu var izmantot tikai tiešas redzamības zonā.

Plaši izplatīts ir risinājums, kad tiek nomāta līnija līdz rajona centram vai lielai apdzīvotai vietai, kurā tiek izveidots centrālais mezgla punkts, uzstādot antenu vietā, kur ir vislabākā redzamība. Šo mezgla punktu pieslēgumam var izmantot tuvākās apkārtnes lietotāji vai arī uzstādīt papildu virziena antenas, lai pievienotos tālākiem punktiem.