Datortīkli & Internet > Microsoft Internet Explorer 5 > Pārvietošanās pa lappusēm, izmantojot saites

 

 

Pārvietošanās pa lappusēm, izmantojot saites

Daudzas tīmekļa lappuses satur attēlu, ar kuru vai ar kura daļu palīdzību var viegli pārvietoties uz vajadzīgo lappusi. Lai redzētu, uz kādu adresi norāda izvēlētā saite, uz tās ir jānovieto peles rādītājs. URL adrese būs redzama pārlūkprogrammas informācijas joslā.

2. vingrinājums

Pārvietojot peles rādītāju pa lappusi, var redzēt, ka vietām tā forma nomainās uz . Šāda forma peles rādītājam ir saišu vietās.

Novietojiet peles rādītāju uz vārda JAUNUMI lappuses augšējā labajā stūrī, kas šajā gadījumā ir attēls.

Loga informācijas joslā redzamslappuses URL.

Noklikšķiniet uz vārda JAUNUMI.

Lappuses centrā atveras jauna lappuse ar jaunumu sarakstu.

Saites teksts parasti ir redzams citā krāsā vai ir pasvītrots.

Lai vieglāk būtu noteikt, kuras no saitēm ir jau apmeklētas, parasti tām ir atšķirīga krāsa. Izšķir trīs saišu attēlošanas veidus:

·         neapmeklēta saite;

·         aktīvā saite (saite, uz kuras novietots peles rādītājs);

·         apmeklēta saite.

To, kādas būs saites krāsas, ja lappuses veidotājs tās nav norādījis (noklusētās krāsas), var redzēt un, ja vajag, izmainīt komandas Tools / Internet Options... lapiņas General pogas Colors… dialoga logā.

 

Loga sadaļā, atceļot Windows krāsu izmantošanu tekstlodziņā Use Windows colors, var norādīt arī noklusētās teksta (Text) un fona (Background) krāsas.

Informācija par to, ka saite ir apmeklēta, saglabājas noteiktu laiku arī tad, ja pārlūkprogrammu aizver un lieto pēc vairākām dienām. Laika periodu, par kādu saglabāt informāciju par apmeklētajām saitēm, var norādīt komandas Tools / Internet Options lapiņas General sadaļā History.

 

Arī pirmoreiz apmeklētā lappusē var būt saite, kura redzama kā apmeklēta. Iespējams, ka norādītā adrese ir apmeklēta jau kādā citā lappusē vai to ir apmeklējis kāds cits datora lietotājs.

Ne vienmēr saite norāda uz citu lappusi – tā var norādīt arī uz citu vietu tajā pašā lappusē. Šādu paņēmienu izmanto, lappusi veidojot līdzīgi kā teksta dokumentu – lappuses sākumā ir satura rādītājs, bet tālāk seko atsevišķo tēmu izklāsts. Noklikšķinot uz kādas no satura rindiņām, lappuse pārlūkprogrammas logā tiek pārvietota tā, lai būtu redzama tā lappuses daļa, kuras virsraksts ir izvēlēts sarakstā.

Lai gan saites parasti norāda uz citām tīmekļa lappusēm, tās var saturēt arī norādes uz cita veida failiem, piemēram, teksta dokumentiem vai multimediju failiem. Ja saite norāda uz failu, tad, to izvēloties, automātiski aktivizējas lejupielādes procedūra.

Ja saitei ir piesaistīts multimediju fails – audio ieraksts vai videoieraksts, automātiski var tikt aktivizēta programma tā atskaņošanai.