Datortīkli & Internet > Informācijas meklēšana > Meklētājprogrammas

 

 

Meklētājprogrammas

Nosacīti visas meklētājprogrammas var sadalīt divās grupās:

·         izziņu dienestu datu bāzes;

·         internetā izvietotās meklētājprogrammas.

Firmu TeleMedia (www.telemedia.lv), Teleserviss un Telebizness (www.ttinform.lv), Zaļās lapas (www.zl.lv) datu bāzes visbiežāk tiek lietotas tāpat kā telefona grāmatas – lai atrastu firmu, organizāciju un iestāžu adreses. Meklēt var ne tikai pēc nosaukuma, darbības veida vai atrašanās vietas, bet arī, izmantojot atslēgas vārdus vai arī vairākus rādītājus vienlaikus.

Katalogos esošo informāciju apkopo, sakārto, veido lappušu aprakstus, veic izmaiņas, kā arī atjauno un dzēš informāciju. Informācija tajos nonāk, piesakot savu tīmekļa lappusi, kādam informējot par atrastu lappusi vai arī automātiskās meklēšanas procesā.

Ja ir nepieciešama vispārēja informācija par kādu tematu, meklēt var ar interneta meklētājprogrammām (search engine). Meklētājprogrammas informāciju apkopo, izmantojot speciālu programmatūru (spider), kas pārmeklē tīmekļa lappuses. Iegūtā informācija tiek sakārtota (indeksēta), un pēc tam lietotājs iegūst rezultātus no šīs sakārtotās datu kopas.

Pastāv divas atšķirīgas meklēšanas sistēmas:

·         meklēšana, izmantojot uzrādītu vārdu vai frāzi;

·         informācija ir klasificēta kategorijās un meklēšanu veic pēc temata.

Daļa tīmekļa lappušu arī satur informācijas meklēšanas iespējas. Tajās var pastāvēt iespēja izmantot kategoriju klasifikatorus un/vai meklēt informāciju kā savas tīmekļa vietas (site) ietvaros, tā arī izmantot citas meklētājprogrammas.

Meklēšana katalogos

Meklēšana pēc atslēgas vārda vai frāzes

Ieteikumi