Datortīkli & Internet > Informācijas meklēšana > Meklētājprogrammas > Meklēšana pēc atslēgas vārda vai frāzes

 

 

Meklēšana pēc atslēgas vārda vai frāzes

Ja vajadzīgās informācijas meklējumi katalogos nav bijuši veiksmīgi, tad meklēšanu var veikt, izmantojot atslēgas vārdu vai frāzi. Tas ir iespējams visās tajās lappusēs, kurās ir redzami tekstlodziņi, kam blakus atrodas poga Meklēt vai Search. Nākamajā attēlā parādīta šāda vieta DELFI mājaslapā.

Vispirms izvēlas vietu, kurā veikt meklējumus.

Nākamajā solī ievada meklējamo vārdu, piemēram, dinozauri, un nospiež pogu Meklēt. Jebkura meklēšana prasa zināmu laiku. Kad tā būs pabeigta, uz ekrāna atvērsies lappuse ar meklējumu rezultātiem. Attēlā parādīts šādas lappuses fragments.

Arī no redzamā atrastās lappuses konteksta fragmenta var aptuveni noteikt, vai lappuse varētu būt noderīga. Ja tā varētu derēt, to var atvērt, izvēloties saiti ar lappuses nosaukumu. Lai atgrieztos pie citiem sarakstā minētajiem dokumentiem, izmanto pogu  (Back).

Gadījumā, ja neviens dokuments ar norādīto vārdu atrasts netiks, atrasto dokumentu lappuse izskatīsies šāda:

Ja pirmā meklēšana nav devusi vēlamos rezultātus, tad meklēšanas turpinājumā var izmantot blakus pogai Meklēt esošo pogu Papildu opcijas, kas kļūst redzama pēc pirmā meklēšanas mēģinājuma.

Poga Papildu opcijas paplašina meklēšanas sadaļu.

Nākamajā piemērā redzams, ka meklēšana daudzskaitlī un locījumos atrasto dokumentu skaitu palielinājusi līdz 80. Attēlā redzams atrasto dokumentu ceturtās lapas sākuma fragments.

Atslēgas vārdus vajag izvēlēties apdomīgi – jo tie būs specifiskāki, jo lielāka varbūtība ātrāk atrast vajadzīgo.

Vairākos piemēros parādīts, kā atšķiras meklēšanas rezultāti, dažādi aizpildot meklēšanas lodziņu. Pirmajā meklēšanas reizē tiek meklēts vārds kaza.

Tā kā dokumentu ir daudz, otrajā meklēšanas mēģinājumā norādīta konkrēta frāze – balta kaza.

No meklēšanas rezultāta ir redzams, ka otrajā lappusē ir dokuments, kurš no meklējamās frāzes satur tikai vārdu balta, tāpēc, norādot frāzes, jālieto pēdiņas. Citādi tiks piedāvāti visi dokumenti, kuros sastopams kāds no frāzē norādītajiem vārdiem.

Attēlā redzams, ka tagad atrasto dokumentu skaits ir samazinājies un tajā atrodas visa meklējamā frāze.

Ja meklējamais vārds vai frāze ir latviešu valodā, vēlams papildu opcijās atzīmēt arī meklēšanu locījumos un daudzskaitlī.

Otrajā piemērā parādīts, kā veikt meklējumus, izmantojot ārzemju meklētājus, piemēram, Yahoo. Šajā gadījumā meklējamais vārds ir ievadīts angļu valodā.

Meklēšanas rezultāti jau būs redzami Yahoo Web lappuses logā.

Katrā meklēšanas vietā ir savi meklēšanas nosacījumi. Lai pareizi izvēlētos sarežģītākus meklēšanas kritērijus, ar tiem jāiepazīstas konkrētā meklētāja palīdzības logā (norāde Help).