Datortīkli & Internet > Pielikums > Interneta pieslēguma veidi > Pastāvīgie pieslēgumi

 

 

Pastāvīgie pieslēgumi

Frame relay

Izdalītā līnija

xDSL

Radiopieslēgums

Mikroviļņu līnijas

SAF

Kabeļu TV

 

 

Frame Relay

Frame Relay (FR) jeb kadru pārraide ir ziņojumu piegāde datu pārraides tīklos. Šī tehnoloģija orientēta uz punkts-punkts (point to point) tipa savienojumiem. Savienojumi tiek realizēti ar komutatoru palīdzību. Savienojumu, kas izveidots caur vienu vai vairākiem FR komutatoriem, sauc par virtuālo ķēdi (virtual circuit).

Pastāv divi virtuālo ķēžu veidi: pastāvīgās (Permanent Virtual Circuit – PVC) un komutējamās (Switched Virtual Circuit – SVC). Virtuālās ķēdes caurlaides spēju raksturo CIR (Commited Information Rate) – datu apjoms, ko iespējams pārraidīt pa ķēdi caur tīklu normālos apstākļos fiksētā laika periodā.

Frame Relay ir īpaši piemērots, ja nepieciešams liels datu pārraides ātrums un datu apjomam ir nepastāvīgs raksturs.

Tā kā informācija starp lietotājiem tiek pārsūtīta, izmantojot stingri definētus virtuālos datu pārraides kanālus, šajā tīklā ir izslēgta nesankcionēta piekļuve informācijai.

Latvijā pieejams kopš 1996. gada.

Atgriezties uz sākumu

 

 

Izdalītā līnija

Izdalītā (nomātā, īrētā) līnija nodrošina ciparu datu pārraidi, kas notiek tikai starp diviem noteiktiem punktiem un ir vienmēr pieejama. Tādējādi lietotājam nav jākavē laiks sakaru nodibināšanai, kā tas ir gadījumā ar modemu. Tas ir viens no drošākajiem un arī dārgākajiem sakaru veidiem.

Paredzēts tiem, kam ir īpaši augstas prasības pret telekomunikāciju tīkla kvalitāti un drošību, kā arī vajadzība pārraidīt un saņemt lielus informācijas apjomus.

Piemēram, Lattelekom piedāvā vairākas izdalītās tālruņa līnijas ar ātrumu līdz 2 Mb/s.

Atgriezties uz sākumu

 

 

xDSL

Ar xDSL (Digital Subscriber Line) apzīmē vairākas tehnoloģijas, kurās izmanto vienlaicīgu liela ātruma interneta un tālruņa pieslēgumu mājai vai birojam, izmantojot esošo abonenta tālruņa līniju.

Līdzīgi kā nomātā līnija un Frame Relay, xDSL nodrošina pastāvīgu, stabilu un drošu interneta pieslēgumu. xDSL priekšrocība ir tā, ka pastāvīga pieslēguma uzstādīšanai nav nepieciešama papildu līnija, jo vienlaikus var lietot tikai vienu līniju gan datu pārraidei, gan faksa un tālruņa zvaniem. Ar atdalītājierīces palīdzību datu pārraides frekvenču josla tiek atdalīta no balss frekvenču joslas. Centrālē balss signāli nonāk publiskajā tālruņu tīklā, bet datu pārraides signāls – maģistrālajā datu pārraides tīklā.

Pieslēguma trūkums ir tas, ka šā pakalpojuma pieejamība un pieslēguma ātrums ir atkarīgs no tā, kādā attālumā no centrāles klients atrodas (ja attālums ir vairāk nekā 4 km, nevar iegūt lielāku pieslēguma ātrumu par 4 Mb/s).

Lattelekom šo interneta pieslēguma veidu Latvijā sāka piedāvāt no 2000. gada jūnija. Pašlaik Ultra DSL nodrošinātais datu pārraides ātrums ir 1–2 Mb/s.

Atgriezties uz sākumu

 

 

Radio pieslēgums

Radio pieslēgums ir 10–20 reižu ātrāks par modema pieslēgumu, tā ātrums ir līdz 11 Mb/s un savienojums ir pastāvīgs.

Vienkāršākais un populārākais ir pieslēgums pie kopējas IPS antenas. Šajā gadījumā klientam ir jāiegādājas tikai viens aparatūras komplekts, kas tiek uzstādīts viņa telpās. Interneta pieslēguma ātrums ir atkarīgs no klientu skaita, kas lieto kopīgo antenu, un šo klientu aktivitātes.

Dārgākie un kvalitatīvākie interneta radio pieslēgumi tiek organizēti, uzstādot pilnu aparatūras komplektu gan IPS, gan klientam. Visa radio aparatūras jauda ir viena klienta rīcībā, kas nodrošina nemainīgu interneta pieslēguma ātrumu.

Radio pieslēgumam pastāv iespēja izveidot drošības shēmu. Tiek uzstādīts speciāls dators – maršrutētājs (router), ko uzstāda interneta pakalpojumu sniedzējs. Tas kalpo kā filtrs starp lokālo tīklu un internetu. Šāda drošības shēma, ko sauc par NAT (Network Address Translation),  ir pati efektīvākā un tiek uzskatīta par vienu no drošākajām.

Atgriezties uz sākumu

 

 

Mikroviļņu līnijas

Lai IPS bezvadu internetu varētu piedāvāt par pieejamām cenām, nepieciešams izmantot aparatūru, kura būtu pietiekami lēta un kuras ekspluatācija neizmaksātu pārāk dārgi. Tāpēc pārsvarā izmanto aparatūru, kas darbojas 2,4 GHz diapazonā. Šajā mikroviļņu diapazonā darbojas arī mikroviļņu krāsnis, dažādi specializēti mērinstrumenti un citas iekārtas, kā arī bezvadu datortīkli (wireless ethernet).

Atgriezties uz sākumu

 

 

SAF

SAF ir bezvadu aparatūra, kas izstrādāta un tiek ražota Latvijā. Tās frekvenču diapazons ir ap 10,5 GHz. Ārēji tas izskatās kā 40 cm diametra satelītšķīvis. SAF nodrošina pieslēguma ātrumu līdz 2 Mb/s, un tā darbības attālums ir līdz pat 25 km.

Atgriezties uz sākumu

 

 

Kabeļu TV

Kabeļu internets (CableNet) dod iespēju pieslēgties internetam, izmantojot televīzijas kabeli.

Visi interneta pieejas līmeņi tiek realizēti, izmantojot kabeļu modemu, kas nodrošina informācijas saņemšanu un nosūtīšanu pa televīzijas kabeļiem, neizmantojot tālruņa līniju. Televīzijas (koaksiālo) kabeli pievieno pie sadalītāja (spliter), no kura tālāk aiziet divi kabeļi – viens, kas nodrošina televīzijas programmu pārraidi uz televizoru (nav obligāti), otrs, kas paredzēts datora modemam. Signāls no modema pa kabeli nonāk datorā, kur ir uzstādīta ar kabeļu modemu savietota tīkla karte.

Kabeļu pieeja interneta tīklam nodrošina ieejošo ātrumu, sākot no 256 Kb/s, un izejošo ātrumu, sākot no 128 Kb/s. Pašlaik piedāvā arī darbības ātrumus 1,5; 2,5; 5 un 10 Mb/s.

Atgriezties uz sākumu