WWW lappušu veidošana > Attēlu ievietošana > Tīmekļa lappusēs izmantojamo attēlu formāti > GIF formāts

 

 

GIF formāts

Rindpārlece

Caurspīdīgums

Kustīgie attēli

Graphic Interchange Format (GIF) formātu izstrādājusi firma CompuServe ar mērķi samazināt grafisko failu apjomu. GIF faili ir rastra attēli, kuros tiek izmantotas ne vairāk kā 256 tā sauktās indeksētās krāsas (indexed color). Informācija tiek saspiesta ar speciāla algoritma palīdzību ar minimāliem informācijas zudumiem.

Formātam ir izšķiršanas spējas un krāsu daudzuma limits – maksimāli 96 dpi (punkti collā) un 256 krāsas. Bieži vien pat nav vajadzības pēc tik daudzām krāsām, jo visbiežāk izmanto 2–100 krāsas. Jo mazāk izmantoto krāsu, jo mazāks ir fails, tāpēc arī šis formāts ir ļoti populārs. Pašlaik tiek izmantoti divu veidu formāti – GIF 87 un GIF 89a. Formātā GIF 89a glabā rindpārleces (interlaced) attēlus, attēlus ar caurspīdīgu fonu un animētos attēlus.

 

 

Rindpārlece

Parasti attēliem raksturīga pakāpeniska ielādēšanās no augšējās malas, tas nav pārāk patīkami, īpaši, ja attēli ir lieli. Pilna attēla parādīšana rindpārleces izvērsē (interlaced) tiek izpildīta četros posmos – pirmajā posmā tiek izvadīta katra ceturtā punktu rinda, sākot no pirmās (1., 5., 9, …), otrajā – posmā, sākot no otrās (2., 6., 10, …), utt.

Atgriezties uz sākumu

 

 

Caurspīdīgums

GIF attēla veidotājiem ir iespēja vienu vai vairākus krāsu toņus definēt kā caurspīdīgus. Caurspīdīgais fons (transpared phone) tiek izveidots, aizstājot šo krāsu ar fona krāsu.

Atgriezties uz sākumu

 

 

Kustīgie attēli

Animētie jeb kustīgie GIF faili ir GIF attēlu kopums, kuri secīgi tiek izvadīti uz ekrāna, tādējādi radot kustības ilūziju. Nekustīgie attēli kopā ar informāciju, kādā secībā un cik ilgi katrs attēls rādāms, glabājas vienā kopējā failā. Kustīgo attēlu izveidei ir paredzētas speciālas programmas.

Kustīgos attēlus visbiežāk izmanto reklāmā, lai varētu piesaistīt papildu uzmanību. Lapas kopējā dizainā atsevišķas kustīgās bildītes padara lappusi dinamiskāku.

Atgriezties uz sākumu